Beata Hlavenková: Chci zpívat něco, čemu věřím a co se mnou rezonuje

7. září 2020

S Beatou Hlavenkovou hovořila Kateřina Huberová

K poslechu na  webu Českého rozhlasu:

© Pavel Horák, 2019

Beata Hlavenková je hudební skladatelka, pianistka a nově objevená zpěvačka. 
Za své album Sně dostala cenu Anděla, před několika dny taky přebrala Cenu Jantar.

Rodačka z Vendryně se pohybuje mezi  jazzem, klasickou hudbou, lidovou písní, popem a to všechno umí zabalit do vlastního nepojmenovatelného žánru.  Je třeba i autorkou hudby k filmu Dukla 61.

Je to poprvé, co celou tu desku zpívám… Proč ne dřív?

No, já myslím, že se člověk v určitém věku snaží odblokovávat některé věci z dětství, z dospívání a já jsem vždycky měla pocit, že ten hlas není úplně mým silným nástrojem. Pak jsem se začala zajímat o písničkáře a tak jsem pochopila, že spousta věcí je jen o tom textu. Že člověk může zpívat nějaký super pop nebo operu nebo může vyprávět nějaký příběh. A docvaklo mi, že to je moje cesta. Že chci zpívat něco, čemu věřím a co se mnou rezonuje,“ říká.

Zatím mi hudba nedošla. Já o sobě zatím nemám představu, že bych šla třeba do důchodu. To si říkám, že by byl můj konec, kdyby došla hudba. To je pro mě absolutní fascinace být kreativní … to víme, že jo, bavíme se o společnosti, jak ta kreativita je na obtíž v různých totalitních a demagogických zřízeních. To je jako by vám vzali svobodu, když vás nic nenapadá,“ přemýšlí Beata Hlavenková v rozhovoru.