24. 4. 2017 12:02, autor: Kristina Kačmarská

Celý článek naleznete zde

Záznam pořadu naleznete zde

 

Spolupracuje s českými i světovými muzikanty a ansámbly, skládá hudbu pro film, aranžuje písně pro velký symfonický orchestr, na kontě má vlastní alba a prestižní hudební ceny. Terra Musica představí pianistku, skladatelku, aranžérku a producentku Beatu Hlavenkovou a její poslední projekt Scintilla. Další díl pravidelného magazínu o hudbě a tanci, tentokrát připraveného Televizním studiem Ostrava, můžete sledovat v úterý 25. dubna 2017 ve 23:10 na programu ČT art.

Beata Hlavenková

Beata Hlavenková

„Kdybych měl Beatu charakterizovat jako muzikantku, tak bych řekl, že je určitě odvážná. To je taková její základní charakteristika. Nebojí se experimentovat, hledat nekonvenční harmonie, aranžmá. Má prostě odvahu dělat věci jinak,“  cení si na Beatě Hlavenkové, jakožto hudebnici, její manžel, producent a skladatel Patrik Hlavenka.

Beata Hlavenková s rodinou

Beata Hlavenková s rodinou

A chválou nešetří ani Lenka Dusilová: „Já ji považuju za geniální a myslím, že je to takový český národní skladatelský poklad.“ Spolu s Beatou Hlavenkovou daly dohromady dva výjimečné hudební projekty oceněné výroční cenou Anděl: Eternal Seekers a Baromantika. „Beata je prostě fantastický aranžér a skladatel. Takže když donesu nějaký nápad, tak vím, že to dokáže velice dobře dopsat a rozepsat. Má mou absolutní důvěru, když aranžuje,“ pokračuje Lenka Dusilová.

Lenka Dusilová

Lenka Dusilová

„To, že jsem studovala skladbu, mi dalo obrovský prostor se vyjadřovat,“ prozrazuje v dokumentu Beata Hlavenková, která kompozici vystudovala na Massechusettské univerzitě, a dodává: „Je extrémně důležité pro život dělat práci, která vás baví, protože pak bychom byli všichni šťastnější a možná by bylo všechno jednodušší.“ Beata Hlavenková dnes sama působí jako pedagog. Vyučuje na New York Univerzity v Praze a na brněnské JAMU, pro kterou spolu s Patrikem Hlavenkou vytvořili učební osnovy a založili první vysokoškolská studia jazzové hudby v u nás.

Zkouška - Beata Hlavenková, perkusista M. Dvořáček a norský jazzový pianista A. Aarum

Zkouška – Beata Hlavenková, perkusista M. Dvořáček a norský jazzový pianista A. Aarum

Portrét Beaty Hlavenkové a jejího nejnovějšího alba pro Centrum dramaturgie Marcela Nevína režijně zpracovala Veronika Müllerová. Vysílat je bude Česká televize v rámci pořadu Terra Musica 25. dubna ve 23:10 na artu.