IVA BITTOVÁ VYDÁVÁ ALBUM „ZVON“ NAHRANÉ S PRAŽSKOU KOMORNÍ FILHARMONIÍ A OBSAHUJÍCÍ SYMFONICKÉ ÚPRAVY JEJÍCH SKLADEB V ARANŽMÁ PETRA OSTROUCHOVA A BEATY HLAVENKOVÉ

Iva Bittová, která je jedním z mála českých umělců, jejichž kariéra přesahuje české hranice a kteří se etablovali na mezinárodní scéně, vydává 23. listopadu 2012 u vydavatelství Animal Music (ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon) album s názvem ZVON nahrané s Pražskou komorní filharmonií a řadou hostů, a to sedm let po vydání zatím posledního autorského alba Elida.

Album ZVON je rozmáchlým a zvukově bohatým projektem obsahujícím starší i novější skladby z repertoáru Ivy Bittové v úpravě pro symfonický orchestr. Obsaženy jsou skladby vzniklé za spolupráce s Vladimírem Václavkem, se skupinou Dunaj, se skupinou Čikori, s Pavlem Fajtem i ze sólových projektů, jakož i jedna novinka (píseň Větvička). Autory orchestrálních aranžmá jsou skladatel a majitel vydavatelství Animal Music Petr Ostrouchov (mimo jiné autor filmové hudby nominovaný za hudbu k filmům Želary, Občanský průkaz a Vendeta na cenu Český lev, v letech 1993-2006 člen skupiny Sto zvířat) a skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, které vede své vlastní trio, vydává sólové projekty (CD Joy for

Joel, 2009) a účinkuje vprojektech sLenkou Dusilovou (Eternal Seekers, Baromantika). Projekt orchestrálních úprav písní Ivy Bittové vznikl (v omezenějším rozsahu sedmi skladeb) původně pro zahajovací koncert festivalu Struny podzimu 2009 s Pražskou komorní filharmonií, o rok později byl z popudu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů rozšířen na celovečerní program a v roce 2012 opět rozšířen a upraven pro účely studiové nahrávky.

Nahrávky kombinují originálním způsobem minimalismus původních skladeb s mnohovrstevnatým zvukem orchestru a s party sólových nástrojů a vynikají barevností zvuku, dynamikou a názvuky mnoha žánrů a stylů. Dirigentem je David Švec a nahrávání se též zúčastnila řada instrumentálních i vokálních hostů – kontrabasista Jaromír Honzák, kytaristé Vladimír Václavek a David Dorůžka, bubeník Miloš Dvořáček, trumpetista Oskar Török (Vertigo), vokální soubor Schola Gregoriana Pragensis, lidový sbor Grunik z Ostravice, cembalistka Monika Knoblochová, hráč na středověké nástroje Mario Mesany (Rožmberská kapela), loutnista Jan Čižmář, zpěvačka Lenka Dusilová a taktéž oba aranžéři, Petr Ostrouchov a Beata Hlavenková. Účast členek sboru Grunik je pro projekt velmi symbolická, neboť Grunik se před deseti lety zúčastnil již nahrávání lidových písní pro film Želary, v němž Iva Bittová ztvárnila jednu z hlavních rolí a k němuž Petr Ostrouchov složil hudbu.

Album o stopáži 58 minut obsahuje tyto skladby:

 1. Prolog (Petr Ostrouchov)
 2. Zelený víneček (lidová, úprava Iva Bittová, aranžmá Petr Ostrouchov)
 3. Elida (Iva Bittová / Vera Chase, aranžmá Beata Hlavenková)
 4. Zapískej (Vladimír Václavek & Iva Bittová / Vladimír Václavek, aranžmá Petr Ostrouchov)
 5. Sirka v louži (Iva Bittová & Vladimír Václavek / Bohuslav Reynek, aranžmá Beata Hlavenková)
 6. Peřiny (Iva Bittová & Pavel Fajt / J.A.Pitínský, aranžmá Petr Ostrouchov)
 7. Paraskeva (Iva Bittová / Hana Evans, aranžmá Beata Hlavenková)
 8. Uspávanka (Vladimír Václavek & Iva Bittová / Jan Skácel, aranžmá Petr Ostrouchov)
 9. V černém (Jiří Kolšovský / Karel David, aranžmá Beata Hlavenková)
 10. Zvon (Vladimír Václavek & Iva Bittová / Vladimír Václavek, aranžmá Petr Ostrouchov)
 11. Větvička (Iva Bittová & Vladimír Václavek / Libor Kadlec, aranžmá Petr Ostrouchov)
 12. Epilog (Beata Hlavenková)

Nahrávky byly pořízeny a smíchány ve studiích Sono Records, hlavním zvukovým mistrem byl Milan Cimfe; party sboru Grunik byly nahrány přímo v jejich domovské Ostravici. Mastering alba provedl v londýnském studiu Metropolis věhlasný Tony Cousins, který spolupracoval s Peterem Gabrielem, Davidem Sylvianem, Michaelem Nymanem, Genesis, Adele a mnoha dalšími hvězdami (nejen) pop music. Autorem obalu alba je Aleš Najbrt, fotografie jsou dílem Salima Issy.

Album je vydáváno s podporou dotací od Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl.m.Prahy a za sponzorské účasti společností Nano Energies, Mazars a Vyšehrad 2000.