Ze webu FoolMoonzine – https://www.fullmoonzine.cz/

10 + 1 = Beata Hlavenková

25.03.2020

Kritiky ceněné album Sně nadžánrové hudebnice, skladatelky a producentky Beaty Hlavenkové vychází na vinylu a pokřtěno bude v přímém přenosu, během streamovaného koncertu Live from obývák. U té příležitosti nám napsala: „Sestavila jsem jedenáctku skladeb ne úplně z toho, co mám nejradši, ale z toho, co mě napadalo v dané chvíli, z věcí, které lezly na povrch bez ladu a skladu. Jak to už tak u asociací bývá. Ovšem zpětná analýza by o mě vypověděla leccos. Je tolik hudby, kterou bych chtěla slyšet a poznat a vidět naživo. Leč v okamžiku, kdy hudbu tvoříte, se též často a rádi dostáváte do ticha, ve kterém nasloucháte, hledáte, objevujete. Ticho je zásadní. Jin a jang. Ticho – Hudba. Dvě na sobě
závislé existence.“

Radiohead – Daydreaming
SNĚte, kdykoliv…

Punch Brothers – Let It Happen
Nechť se stane… Covery moc neposlouchám, ale tahle píseň australských Tame Impala v úžasné verzi progressive bluegrass bandu Punch Brothers mě fakt bere. Skvělá lekce songwritingu a analýzy aranžmá – pouštím studentům na New York University.

Punch Brothers – Familiarity
I love them!!! Mistrovské výkony a tolik úchvatné hudby! Takže ještě jednou a jejich vlastní tvorba.

Perfume Genius – Otherside
Díky setkávání se s americkým studenty na NYU dostávám tipy na muziku. Třeba tohle mě zaujalo před dvěma týdny.

Bon Iver – 33 God
Jestli zruší dubnový koncert v Berlíně jednoho z mých největších oblíbenců, svět bude zas o trochu smutnější místo… (tak jsem si zapřeháněla)

James Blake (feat. Bon Iver) – I Need a Forest Fire A dva moji oblíbenci spolu. Jak jsem nedávno říkala Honzovi Mouchowi – uznávám svatou trojici Sufjan Stevens, Bon Iver, James Blake.

Joni Mitchell – Both Sides Now
Miluji, miluji a ještě jednou miluji tuhle dámu!

The Singers Unlimited – You’ve Got a Friend
Doba koronaviru mně mimo jiné dovolila prohledat staré vinyly a poslechnout si něco, co jsem dlouho neslyšela. Tohle je LP, které jsme s koupila hodně dávno v jednom ostravském bazaru za studií na Janáčkově konzervatoři. Krásná píseň, one of the best, napsaná Carole King. Pamatuji si na večírek v Sonu, kde jsme nahrávali album Baromantiky, a naše duo s Pavlem Karlíkem. Zjistili jsme, že máme tuhle píseň oba fakt moc rádi.

The Beatles – Blackbird
Napsat píseň jako Blackbird?! I wish. Geniální.

The Miles David Quintet – I Fall in Love Too Easily
Jedno z nejzásadnějších jazzových komb. Extratřídy. Zvuk, tóny, time, sehranost, naslouchání, frázování, dynamika, hloubka. M—U—Z—I—K—A.

A jedna navíc:
Modus – Sklíčka
Další LP, které jsem zdědila po tátovi, Modus. A pieseň Sklíčka! To je kla-si-ka. Mám udělanou cover verzi, je na albu mé kapely OOO (se slovenskými bratry Mariánem Slávkou a Lucasem Duchovnym), které nikdy nevyšlo a asi ani nevyjde. I když…